fbpx
  • Home
  • Otyłość brzuszna – przyczyny i leczenie
otylosc brzuszna

Otyłość brzuszna to plaga współczesnych czasów, związana ze zmianą trybu życia na siedzący, a także z niewłaściwą dietą.

To nie tylko problem wizualny, wpływający na samoocenę i dobre samopoczucie, to również poważny problem zdrowotny.

Ogromna grupa osób, które co dzień skarżą się "nie mogę schudnąć", nie wie, jak skutecznie poradzić sobie z nadmiarem tłuszczu w okolicach pasa i bioder. Najważniejsza jest świadomość i determinacja. 

Otyłość brzuszna - czym się charakteryzuje? 

Przypadłość zwana inaczej otyłością centralną lub trzewną, to charakterystyczne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w centralnej części ciała, w okolicach pasa.

Najczęściej borykają się z nią mężczyźni żyjący w krajach rozwiniętych. Otyłość brzuszna u mężczyzn to efekt rozwiązań cywilizacyjnych, które wypierają zdrowy styl życia, codzienny ruch i wysiłek fizyczny oraz naturalne, tworzone od podstaw posiłki.

W zamian za to wymusza się szybkość, efektywność oraz pracoholizm, gdzie nie ma miejsca na zdrową dietę i wypoczynek.

Warto wiedzieć: coraz częściej otyłość brzuszna pojawia się również u kobiet, jednak jest ona wynikiem przede wszystkim zaburzeń hormonalnych. 

Otyłość brzuszna i jej przyczyny

Wśród rozpoznanych przyczyn otyłości brzusznej są przede wszystkim: 

  • spożywanie dużej ilości tłuszczu i cukru, znajdującego się w pokarmach typu fast food, gotowych daniach itp. 
  • jedzenie o nieregularnych porach, zbyt późno i zbyt rzadko;
  • brak higieny snu - mała ilość snu działa bardzo istotnie na metabolizm;
  • stres i zmęczenie psychiczne - życie pod stałą presją nierzadko prowadzi do zaburzeń metabolizmu oraz zaburzeń hormonalnych; 
  • siedzący tryb pracy. 
zdrowe odzywianie

Zwiększony obwód w pasie a choroby 

Wyraźnie powiększony obwód pasa oraz brak czynności zmierzających do poprawy sytuacji może przyczynić się do pojawienia wielu poważnych schorzeń. To m. in.: 

  • choroby układu krwionośnego - miażdżyca, zawał, choroba wieńcowa, udar mózgu, nadciśnienie;
  • hiperlipidemia - bardzo wysokie stężenie cholesterolu i trójglicerydów VLDL, w konsekwencji prowadzące do chorób układu krążenia;
  • choroby związane z podwyższoną masą ciała - m. in. zwyrodnienia zbyt obciążonych stawów; 
  • cukrzyca - choroba cywilizacyjna, która doprowadza do wielu powikłań.

Warto wiedzieć: w celu wykluczenia którejkolwiek z chorób, warto być pod stałą obserwacją lekarza i wykonywać regularne badania krwi - ogólną morfologię z oznaczeniem lipidogramu i poziomu glukozy.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej? 

Szybkie odchudzanie w przypadku otyłości brzusznej jest raczej niemożliwe, a przede wszystkim niewskazane, ze względu na efekt jo-jo, niedobory pokarmowe i zaburzenia metabolizmu.

Aby zmienić wygląd środkowej części ciała, powinniśmy postawić kompleksowo na trzy podstawowe elementy: 

  • zdrowe odżywianie;
  • aktywność fizyczną opartą o odpowiednie ćwiczenia; 
  • zmianę stylu życia.
szybkie odchudzanie

Otyłość brzuszna i dieta

Pożywienie ma kluczowe znaczenie w przypadku odchudzania brzucha. Jego wygląd jest zwierciadłem tego, co na co dzień znajduje się na naszym talerzu.

Jeśli jest na nim dużo soli, tłuszczu i cukru, za mało warzyw i błonnika, a także jeśli posiłki spożywane są w biegu, bez zachowania odpowiednich zasad, w błyskawicznym tempie pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej.

Do tego nierzadko dochodzi piwo lub inne słodkie napoje gazowane, które nie pomagają trawić, a tylko dokładają dodatkowych, zbędnych kalorii. 

Lista zakazanych pokarmów 

Produkty, które warto wyeliminować z codziennego jadłospisu przy walce z otyłością brzuszną to: 

  • produkty z białej mąki - pieczywo, makarony, wyroby garmażeryjne itp. Mąka pszenna jest mało wartościowa, a do tego kaloryczna;
  • cukier - detoks od cukru to ogromne wyzwanie, ale warto spróbować. Pamiętajmy, że cukier to nie tylko słodycze, ale różnego rodzaju gotowe dania, a nawet wędlina;
  • gotowe dania instant, fast food - to najgorsze zło, które możemy zaserwować swojemu ciału, pełne tłuszczów trans, cukrów i soli;
  • słodkie napoje gazowane, również "light" - zamiast cukru zawierają duże ilości barwników i syntetycznych słodzików, które również szkodzą zdrowiu.

Dobra dieta na brzuch

Dietę na otyłość brzuszną możesz rozpocząć w zasadzie od dzisiaj. Nie potrzebne są długie przygotowania, zakupy w sklepach z żywnością fit czy nauka dietetyki. Warto skupić się jedynie na kilku podstawowych zasadach: 

  • rób posiłek od podstaw - dbaj o to, aby stosować naturalne produkty, bez dróg na skróty i wzmacniaczy smaku (np. gotowych sosów, kostek rosołowych itp.);
  • jedz regularnie o stałych porach - wprowadzając porządek w jadłospisie, uspokoisz organizm i pozwolisz mu regularnie przyswajać to, co znajduje się w układzie pokarmowym; 
  • podstawę powinny stanowić warzywa, z odrobiną produktów pełnoziarnistych, białka oraz zdrowego tłuszczu (np. masła klarowanego lub oliwy). 
leczenie otylosci

Dieta na otyłość brzuszną - przykładowe dania 

Jak każda dieta dla otyłych, nawet jeśli Twoim problemem jest jedynie otyłość brzuszna, powinna redukować ilość spożywanych kalorii.

Należy natomiast wystrzegać się niedożywienia, które może paradoksalnie zwiększyć masę ciała, wraz z zatrzymaniem wody w organizmie.

Istotnym elementem jest podkręcanie i przyspieszanie metabolizmu, które odbywa się dwutorowo - przez odpowiednio skomponowane posiłki i suplementy oraz ruch. 

  • śniadanie - szklanka mleka z pełnoziarnistymi płatkami (np. gryczanymi) oraz kawałkami owoców (melon lub pomarańcza)
  • obiad - suflet na jajkach i mące gryczanej z gotowanymi warzywami;
  • podwieczorek - sok warzywny np. z marchwi i jabłka lub szpinaku i pomarańczy;
  • kolacja - gotowana pierś z kurczaka z kromką razowego chleba.

Otyłość brzuszna a ruch 

Tak jak odchudzanie bez diety nie jest możliwe, równie trudne jest odchudzanie brzucha bez wdrożenia odpowiedniej aktywności fizycznej. To właśnie głównie brak ruchu powoduje problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie pasa.

Jaki trening na otyłość brzuszną wykonywać, aby przynosił widoczne efekty? Przede wszystkim musi być regularny, minimum trzy razy w tygodniu po 40 minut.

Trening warto rozpocząć od rozgrzewki w postaci aktywności aerobowej. Może to być szybki marsz, nordic-walking, jazda na rowerze czy jogging (początkowo - powolny, pozwalający na rozmowę w trakcie biegu).

Warto wiedzieć: kiedy nasz organizm, stawy i mięśnie są już odpowiedni rozgrzane - możemy przystąpić do intensywnych ćwiczeń, skupionych na konkretnych partiach ciała. 

Trening interwałowy - wysoka efektywność 

Aby spalić tłuszcz znajdujący się w głębi tkanek, należy wypróbować intensywne ćwiczenia na otyłość brzuszną.

Jedną z nich, nastawioną przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej, jest trening interwałowy.

Jego konstrukcja polega na przeplataniu bardziej intensywnych ćwiczeń, przyspieszających tętno z mniej intensywnymi, lecz wciąż pozwalającymi spalać zbędne kalorie.

Interwały możemy komponować dowolnie np. minutowy, powolny bieg w miejscu lub intensywny marsz na przemian z tzw. krokodylkami (przejście do leżenia z podparciem na rękach, a następnie wyskok do góry) przez około pół minuty. 

odchudzanie bez diety

Leczenie otyłości - pomoc medyczna 

W poważnych przypadkach, uzasadnionych medycznie, kiedy szybkie odchudzanie brzucha nie jest możliwe, a nasz organizm staje w obliczu poważnej choroby (np. cukrzycy czy miażdżycy), otyłość brzuszna może być leczona metodami medycznymi. Do dyspozycji mamy trzy podstawowe działania: 

  • zastosowanie leków zmniejszających łaknienie - to przede wszystkim preparaty zawierające błonnik, chitozan, ocet jabłkowy, chrom i dość świeży na rynku suplementacyjnym hoodia gordoni; 
  • preparaty przyspieszające metabolizm - wśród dostępnych na rynku spalaczy tłuszczu dostaniemy te zawierające m. in. efedrynę, kofeinę, zieloną herbatę, L-karnitynę. W przypadku stosowania substancji termogenicznych należy zachować wysoką ostrożność i konsultować ich ilość z dietetykiem lub trenerem personalnym;
  • operacje bariatryczne - coraz powszechniejsze, a także dofinansowywane z funduszu zdrowia są operacje chirurgiczne, mające na celu na zmniejszenie żołądka, co w efekcie znacznie ułatwia pacjentowi redukcję spożywanego pokarmu oraz zmniejszenie wagi. Wśród najczęściej stosowanych metod znajduje się balon żołądkowy, silikonowa opaska, częściowa resekcja żołądka, gastric bypass (1) czy AspireAssist. Coraz to nowe metody walki z otyłością pozwalają szybko pozbyć się nadliczbowych kilogramów.
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}