Coraz więcej osób włącza do swojej diety rozmaite, mało znane herbaty ziołowe. Warto jednak pamiętać, że bardzo popularna w Polsce kilkadziesiąt lat temu czerwona herbata ma właściwości, których nie sposób nie docenić, zwłaszcza jeśli chce się schudnąć. Poznaj moc czerwonego naparu!
Czerwona herbata - co to takiego?
Zarówno świetnie wszystkim znana czarna herbata, jak i modna zielona herbata, a także czerwona herbata, która jest głównym tematem artykułu, powstają z liści rośliny o łacińskiej nazwie camelia sinensis. Z tego naturalnego surowca produkuje się także herbatę białą, żółtą i niebieską.
Dlaczego herbaty te różnią się kolorem i właściwościami? Odpowiedź jest prosta - liście camelia sinenis mogą być przetwarzane na różne sposoby.
Liście (najpopularniejszej na naszym kontynencie) czarnej herbaty to liście sfermentowane, natomiast liście herbaty czerwonej są poddawane częściowej fermentacji. Proces fermentacji zostaje przerwany, gdy końce liści zaczynają czerwienieć.
Trzeba jednak podkreślić, że każdy gatunek czerwonej herbaty powstaje nieco inaczej. Co ciekawe, herbata pu erh po fermentacji poddawana jest jeszcze leżakowaniu, które w przypadku najcenniejszych i najdroższych odmian może trwać nawet 50-60 lat.
Najwięcej czerwonej herbaty powstaje w południowo-zachodnich Chinach oraz na Tajwanie.
Oprócz wspomnianej wyżej odmiany pu erh, która wykazuje najsilniejsze działanie odchudzające, istnieje także czerwona herbata puszong - jej proces fermentacji jest szczególnie krótki, a także herbata oolong.
Warto wiedzieć: to właśnie czerwona herbata oolong, mylona przez niektórych z czarną herbatą, była w Polsce niezwykle popularna w czasach PRL-u. I nic w tym dziwnego, ponieważ była tania i łatwo dostępna.
Uwaga na nazewnictwo!
Niektórzy używają zamiennie nazw czerwona herbata i herbata pu erh, co jest oczywiście błędem.
W dodatku istotne jest to, że herbata, którą my nazywamy czerwoną, w Azji zwana jest herbatą czarną. Z kolei czarna herbata określana jest przez Azjatów jako czerwona.
Mało tego, w Wielkiej Brytanii osoby, które są proszone o przygotowanie czerwonej herbaty, parzą napar z rooibosa.
Napój ten jest tak naprawdę herbatą ziołową z czerwonokrzewu i nie zawiera kofeiny.
Co zawierają najlepsze czerwone herbaty?
Dzięki temu, że proces fermentacji czerwonej herbaty jest niepełny i krótki, można znaleźć w niej następujące substancje:
- polifenole (garbniki),
- flawonoidy (1),
- teina,
- wapń,
- fluor,
- aminokwasy,
- olejki eteryczne.
Trzeba mieć na uwadze, że najbogatsze w składniki istotne dla naszego zdrowia są czerwone herbaty, których proces leżakowania po fermentacji trwa najdłużej. Właściwości czerwonej herbaty to:
- poprawia przemianę materii, w tym pobudza wydzielanie soków żołądkowych,
- obniża poziom cholesterolu,
- oczyszcza i chroni wątrobę,
- łagodzi działanie alkoholu,
- wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga w leczeniu miażdżycy,
- zwalcza wolne rodniki - ogranicza ryzyko chorób nowotworowych,
- wzmacnia kości i zęby,
- poprawia wygląd skóry i włosów,
- działa moczopędnie,
- poprawia samopoczucie (zwłaszcza po przejedzeniu).
Jak widać, działanie czerwonej herbaty jest dość wszechstronne. Jednak nie można zapominać o tym, że nie na każdego zadziała ona tak samo.
Warto wiedzieć: ważna jest też jakość herbaty - w tym także to, w jakich warunkach jest przechowywana (jest wrażliwa na wilgoć) i jak jest przyrządzana.
Czerwona herbata na odchudzanie
Jeśli interesują Cię herbaty odchudzające, to koniecznie wypróbuj wysokiej jakości czerwoną herbatę (najlepiej pu erh).
Herbata ta bywa nazywana ''pogromcą tłuszczu'' - takie określenie nie mogło powstać bez powodu.
Dzięki czerwonej herbacie organizm trawi pożywienie szybciej i łatwiej (głównie za sprawą obecnych w niej polifenoli i enzymów). Poprawia ona pracę jelit i zapobiega zaparciom.
Napój ten przyspiesza też przemianę tłuszczu w energię i oczyszcza z toksyn. Jak widać, odchudzające działanie tej herbaty jest wielopłaszczyznowe.
Warto wiedzieć, że najlepsze herbaty czerwone atakują też tłuszcz, którego najtrudniej jest się pozbyć, czyli tłuszcz trzewny.
Niektórzy uważają nawet, że dzięki tej herbacie stracili zbędne kilogramy, mimo że wcale nie wprowadzali dużych zmian w swojej diecie.
Warto wiedzieć: racjonalna, odpowiednio zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia niewątpliwie wspierają działanie czerwonego naparu.
Parzenie czerwonej herbaty - jak przygotować wartościowy napar?
Czerwoną herbatę należy parzyć około 7 minut. Łyżeczkę suszu lub torebkę należy zalać wodą o temperaturze 90 - 95 stopni Celsjusza. Podobnie powinna być przyrządzana czerwona herbata w kostkach.
Warto wiedzieć, że dopiero po 3-5 minutach parzenia uwalniane są cenne polifenole (utleniacze te odpowiedzialne są za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej i działają antynowotworowo).
Przyrządzając taką herbatę, pamiętaj o tym, by dobrze domknąć puszkę, w której znajduje się susz.
Jeśli będziesz przechowywać go w nieodpowiedni sposób, szybko straci swój wspaniały aromat i cenne właściwości.
Zresztą bez względu na to, czy jest to chińska herbata oolong czy czarna herbata z Cejlonu, musi być przechowywana w szczelnym, nieprzepuszczającym światła pojemniku.
Bardzo ważne jest to, by nie słodzić naparu, ponieważ straci on wiele cennych substancji. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, najlepiej pić ją 4-5 razy dziennie pół godziny po posiłkach. Te same liście można zalać jeszcze raz lub dwa razy.
Niektórzy nie przepadają za smakiem czerwonej herbaty i określają go jako ziemisty. Jednak większość osób szybko się do niego przyzwyczaja, zwłaszcza że motywacją jest to, iż napar pomaga schudnąć.
Można też kupić susz z dodatkiem lawendy, trawy cytrynowej czy na przykład dzikiej róży. Z całą pewnością picie czerwonej herbaty uprzyjemnia też gustowny zestaw do herbaty - wszystkie herbaty świata lepiej w nim smakują!
Gdzie kupić czerwoną herbatę?
Można ją kupić w wielu miejscach, także w hipermarketach. Jednak decydując się na zakupy w takim miejscu, trzeba zrezygnować z produktów nieznanych marek i w najniższej cenie.
Dobrym pomysłem jest udanie się do sklepu zielarskiego lub do apteki, warto też sprawdzić internetowy sklep z herbatami.
Komu nie służy ta wyjątkowa herbata na odchudzanie?
Oczywiście trzeba zachować ostrożność i nie pić zbyt dużo czerwonej herbaty, ponieważ może to skończyć się odwodnieniem organizmu.
Chińska herbata odchudzająca o czerwonym kolorze niektórym osobom jest wręcz odradzana, głównie ze względu na to, że utrudnia wchłanianie żelaza. Kto powinien jej szczególnie unikać?
- dzieci,
- kobiety w ciąży i karmiące matki,
- kobiety w trakcie miesiączki,
- osoby z anemią.
Pamiętaj też, że nie powinno się pić tej herbaty wieczorem - zawiera kofeinę, więc utrudnia zasypianie. W niektórych przypadkach wzmaga też ochotę na słodycze!