Dr Ewa Dąbrowska w wyniku prowadzenia badań dotyczących roli żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych, opracowała warzywno-owocową dietę, której zadaniem jest detoksykacja organizmu. Głównym celem kuracji jest całkowite oczyszczenie organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn oraz dostarczenie niezbędnych człowiekowi mikroelementów, enzymów i witamin.
Brakuje Ci pomysłów na śniadanie? W tym poradniku znajdziesz 50 pysznych i zdrowych przepisów na koktajle na śniadanie do 350 kcal (świetne rozwiązanie dla osób na diecie odchudzającej).
Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to dieta złożona z produktów niskokalorycznych, naturalnym jej następstwem jest oczywiście utrata zbędnych kilogramów. W tym poradniku dowiemy się jak prawidłowo stosować ową dietę tak, by zarówno przywrócić organizmowi naturalną równowagę, jak i skutecznie schudnąć.
Dieta Ewy Dąbrowskiej
Według dr Dąbrowskiej organizm ludzki ma naturalne zdolności do samoleczenia, jeśli zostanie odpowiednio oczyszczony. Kuracja składa się z warzyw i owoców, gdyż produkty te obfitują w naturalne przeciwutleniacze. Wiąże się to z faktem, iż antyoksydanty działają na organizm oczyszczająco oraz odmładzająco. Będąc na diecie Dąbrowskiej, pozbywamy się wszystkich złogów, a wraz z nimi niepotrzebnego tłuszczu. Jako że dieta ma charakter głodówki leczniczej, stosuje się ją maksymalnie przez 6 tygodni.
Cały mechanizm kuracji polega na procesie tzw. trawienia wewnętrznego. Poprzez odstawienie pokarmów wysokoenergetycznych oraz budulcowych, takich jak węglowodany, tłuszcze oraz białka, organizm zaczyna trawić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zniszczone, chore i zanieczyszczone toksynami komórki. Kiedy pozbędziemy się z organizmu wszystkich złogów, zaczną działać również naturalne mechanizmy samoleczenia.
Dla kogo polecana jest dieta Dąbrowskiej?
Dr Dąbrowska twierdzi, iż kuracja owocowo-warzywna (oczyszczanie z toksyn) przywraca do normy głównie układ immunologiczny, nerwowy i hormonalny, dlatego też najskuteczniejsza jest w leczeniu chorób takich jak:
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze;
- alergie;
- zapalenie tarczycy Hashimoto;
- nietolerancje pokarmowe;
- choroby endokrynologiczne;
- choroby skóry;
- schorzenia neurologiczne.
Oprócz wymienionych rodzajów schorzeń, dieta jest oczywiście doskonałym rozwiązaniem dla osób zmagających się z otyłością bądź chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto celem diety jest również wzmocnienie ogólnej kondycji organizmu, poprawa nastroju, pamięci czy też polepszenie jakości snu.
Zasady diety
Dieta Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest detoksykacja organizmu, polegająca na spożywaniu jedynie warzyw niskoskrobiowych i w zależności od indywidualnych potrzeb, trwa od kilku dni do kilku tygodni.
Gatunki warzyw niskoskrobiowych:
- korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew);
- kapustne (kapusta, kalafior, brokuł);
- cebulowe (cebula, por, czosnek);
- dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki);
- psiankowate (pomidor, papryka);
- liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła).
Jadłospis zawierający wyżej wymienione warzywa można wzbogacić również o niskocukrowe owoce, takie jak:
- jabłka;
- grejpfruty;
- cytryny;
- jagody (w niedużych ilościach).
Drugi etap diety - po oczyszczeniu organizmu - polega na wzbogaceniu jadłospisu dodatkowo o inne owoce i warzywa, rośliny strączkowe oraz kasze, produkty mleczne, orzechy oraz pieczywo razowe. Taka zbilansowana i zdrowa dieta, zapewni nam nie tylko lepsze samopoczucie, ale również smukłą sylwetkę.
Czego nie można jeść?
Dieta Ewy Dąbrowskiej wyklucza z jadłospisu jakiekolwiek produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości konserwantów, takie jak:
- słodycze;
- mięso;
- kiełbasa;
- ser żółty;
- kawa i herbata;
- alkohol;
- napoje gazowane;
- słone przekąski.
Napoje
Ważnym elementem kuracji owocowo-warzywnej są także przyjmowane płyny. Szczególnie cennym elementem diety są tzw. zielone soki, pochodzące z zielonych pędów roślin. Są one bogate w składniki bioaktywne, chlorofil, a także posiadają aktywne enzymy niezbędne do oczyszczania i odtruwania organizmu. Ponadto zawarte w sokach enzymy ułatwiają trawienie, odnawiają krew oraz zaopatrują organizm w tlen, energię, a także witaminy i minerały.
Soki można przyrządzać z następujących pędów roślin:
- natka pietruszki
- seler naciowy;
- botwina;
- mniszek;
- pokrzywa;
- szczaw;
- brokuł;
- kapusta;
- sałata;
- kiełki lucerny
- trawa z pszenicy.
Oprócz zielonych soków poleca się również przyjmowanie płynów takich jak:
- woda;
- soki warzywne;
- herbaty owocowe;
- herbaty ziołowe;
- kompoty bez cukru;
- wywary z warzyw.
Kto nie powinien stosować diety?
Ze względu na swoją specyfikę, dieta Ewy Dąbrowskiej nie może być stosowana u osób cierpiących na cukrzycę typu 1, gruźlicę, nowotwory, niewydolność serca/nerek/wątroby/układu oddechowego, nadczynność tarczycy i awitaminozę. Ponadto głodówkę tę wyklucza się również u kobiet w ciąży i karmiących, osób z niedowagą oraz dzieci i młodzieży. Mając jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.
Przykładowy jadłospis dzienny
Śniadanie
- sok z marchwi;
- surówka (ogórek świeży, papryka czerwona);
- surówka (cukinia, czarna porzeczka, jabłko);
- warzywa (seler gotowany w ziołach);
- owoce (pół grejpfruta).
Obiad
- zupa ogórkowa;
- surówka (buraki czerwone, cebula, ogórek kiszony);
- surówka (biała rzodkiew, jabłko, jagody);
- gotowane warzywa (kabaczek faszerowany warzywami);
- owoce (jabłko).
Kolacja
- sok z kapusty kiszonej;
- surówka (czarna rzepa, truskawka, jabłko);
- surówka (seler, jabłko, sok z cytryny);
- gotowane warzywa (duszona cukinia z jabłkiem);
- ogórek kiszony.
Dieta Ewy Dąbrowskiej należy do jednej z najbardziej restrykcyjnych, lecz daje niesamowite efekty. Nie wolno jednak stosować owej diety dłużej niż 6 tygodni oraz częściej niż co pół roku. Dużą zaletą owocowo-warzywnej diety jest łatwość w jej przygotowaniu, gdyż wszystkie niezbędne składniki są łatwo dostępne w sklepach, a ponadto ich cena jest bardzo przystępna.
Prawidłowo stosowana kuracja prowadzi do szybkiego, procentowego spadku masy ciała, a więc im większa otyłość, tym więcej kilogramów można stracić. Co więcej, pomimo niewielkiej kaloryczności pokarmów (600 kcal dziennie), podczas diety nie jest odczuwalny głód.