Taśma kinezjologiczna...Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to jedna z metod fizjoterapii powszechnie stosowna na całym świecie.
Jeszcze do niedawna metoda ta wykorzystywana była głównie, jako plastry dla sportowców czy też plastry rehabilitacyjne, jednak obecnie coraz częściej stosuje się ją w fizjoterapii różnych schorzeń.
Odpowiednio naklejane taśmy czyli taping to metoda wykorzystująca naturalne procesy samoleczenia organizmu.
Można ją również stosować, jako leczenie wspomagające przy zaburzeniach:
- ortopedycznych,
- neurologicznych,
- ginekologicznych,
- pediatrycznych.
Badania wskazują również, że odpowiednio naklejona taśma kinezjologiczna wspomaga korekcję postawy.
Taśma kinezjologiczna – co to jest?
Do terapii wykorzystywane są specjalne bawełniane plastry dynamiczne, popularnie określane jako „tejpy”.
Pokryte są one hipoalergicznym klejem akrylowym, który jest aktywowany ciepłem. Plastry nakleja się bezpośrednio na czystą i suchą skórę.
W zależności od celu aplikacji plastry rozciąga się tylko do takiego stopnia, w jakim znajdowały się pierwotnie (przyklejone na papierze) lub do maksymalnego napięcia.
Taśmy do kinesiotapingu są wodoodporne i oddychające. W związku z tym mogą być stosowane podczas nawet bardzo intensywnych ćwiczeń, prysznica czy kąpieli. Można z nimi także pływać w basenie.
Taśmy kinezjologiczne bardzo rzadko powodują jakiekolwiek podrażnienia. A gdy są odpowiednio stosowane, to często taśma taka utrzymuje się do kilku dni, najczęściej od 3 do 5. Jednak czasem trwałość takiej aplikacji to nawet kilka tygodni.
Kto może stosować kinesiotaping?
Taśma kineziologiczna stosowana może być przez każdego. Kinesiotapig wskazany jest przede wszystkim dla sportowców, zarówno amatorów, jak i osób uprawiających sport wyczynowo.
Stosowany jest głównie w przypadku kontuzji mięśniowych oraz stawowych. Poza medycyną sportową kinesiotaping wykorzystuje się także w rehabilitacji, ortopedii oraz w odnowie biologicznej.
Stosowanie taśm kinezjologicznych wskazane jest także po różnego rodzaju operacjach. Pozwala to przyspieszyć proces gojenia się ran oraz wchłaniania zwłóknień i blizn.
Taśmy kinezjologiczne stosowane są w drenażu limfatycznym, który zaleca się w celu:
- ujędrniania skóry,
- usuwania toksyn,
- walki z cellulitem,
- ...a także w przypadku likwidacji obrzęków oraz zastoin limfatycznych.
Taśmy posiadają wpływ na zlokalizowane w skórze receptory czuciowe, w związku z tym plastrowanie dynamiczne wskazane jest w przypadku łagodzenia bólu.
Dlatego bardzo często popularne tejpy określa się, jako plastry przeciwbólowe. W przypadku skóry wrażliwej warto wykonać 24 godzinną próbę przed wykonaniem pełnego plastrowania. Jeżeli podrażnienie takie wystąpi, plaster należy jak najszybciej usunąć.
Warto wiedzieć: taśma kinezjologiczna nie może byś stosowana na skórę uszkodzoną, czyli na wszelkie oparzenia, skaleczenia, zadrapania, podrażnienia czy różnego rodzaju wysypki.
Zastosowanie kinesiotapingu
Knesiotaping jest metodą bardzo uniwersalną i może być stosowany przy wielu schorzeniach. Plastry zaleca się stosować przede wszystkim na:
- bóle kolan – tejpy na kolano pozwalają usunąć obrzęki, a także wspomagają regenerację uszkodzonych mięśni i stawu kolanowego,
- bóle stawów – zastosowanie plastrów pozwala odciążyć stawy i wspomóc ich regenerację,
- bóle kręgosłupa – tak zwane plastry przeciwbólowe na kręgosłup polecane są przede wszystkim osobom odczuwającym bóle kręgosłupa – rwa kulszowa oraz dyskopatie, a także sportowcom, osobom po różnego rodzaju urazach oraz kobietom w ciąży, które zmagają się ze znacznym przeciążeniem kręgosłupa,
- obrzęki – zastosowany taping naciąga skórę, a w związku z tym wspomaga obieg krwi i limfy, co umożliwia szybsze leczenie obrzęków, np. obrzęki po mastektomii,
- uszkodzenia mięśni – plastry na mięśnie umożliwiają ich szybszą regeneracją po uszkodzeniach czy kontuzjach,
- poprawę stabilizacji – dzięki zastosowaniu sztywnych taśm kinezjologicznych możliwe jest stabilizowanie stawów i kończyn oraz odciążanie ich, co pozwala na szybszą regenerację (np. taping barku).
Ponadto taśmy kinezjologiczne mogą być stosowane, jako metoda terapii uzupełniającej lub głównej w przypadku:
- siniaków oraz rozległych krwiaków,
- porażenia nerwów obwodowych,
- entezopatii (1) – ostroga piętowa, łokieć tenisisty,
- blizn oraz ran pooperacyjnych,
- niedowładów kończyn,
- urazów żeber.
Jak przygotować skórę do aplikacji plastrów?
Skóra, na którą chcemy przykleić plaster powinna być przede wszystkim czysta i sucha. Nie powinny się na niej znajdować żadne olejki, kremy, płyny ani żadne maści.
W miejscu, w którym będzie naklejana taśma, skórę powinno się dokładnie umyć za pomocą ciepłej wody z mydłem lub innym środkiem myjącym i przetrzeć jej powierzchnię przy użyciu gazy nasączonej alkoholem.
Jeżeli osoba, która będzie miała naklejany plaster ćwiczyła przed jego aplikacją należy upewnić się, aby na skórze nie znajdował się pot.
Niewielkie owłosienie na skórze nie będzie problemem, jednak obszary skóry, na których znajduje się znaczna ilość włosów mogą wpływać negatywnie na przyczepność taśm i skuteczność aplikacji.
Takie obszary skóry powinny zostać odpowiednio przygotowane do aplikacji taśm. Oznacza to, że aby uzyskać lepsze wyniki zabiegu oraz zmniejszyć ból przy usuwaniu taśm skórę w miejscu ich aplikacji należy ogolić.
Plastry na kinesiotaping jak naklejać?
Aby kinesiotaping był skuteczny trzeba wiedzieć jak odpowiednio przykleić taśmę. Warto więc przed aplikacją przeczytać instrukcję załączoną do opakowania lub zapoznać się z odpowiednim filmem instruktażowym.
Jednak aby mieć 100% pewność dobrze wykonanego zabiegu, warto udać się do specjalisty.
Aplikację rozpoczyna się od dokładnego przyklejenia ogona plastra do skóry bez żadnego jej napinania w danym miejscu.
Trzeba to zrobić w taki sposób, aby taśma bardzo dokładnie przylegała do skóry. Biorąc pod uwagę cel, w którym przyklejamy plastry lecznicze:
- wzmocnienie mięśni,
- rozluźnienie mięśni,
- stabilizacja.
Sposób ich przyklejenia może się różnić. Końcówkę plastra również przykleja się bez żadnego napinania skóry i mięśni. Po przyklejeniu każdej sekcji plastra należy go lekko, ale energicznie pocierać od środka do końcówki taśmy, w celu aktywacji kleju.
Warto wiedzieć: plastrów nie można trzeć w kierunku od zewnątrz do środka plastra, ponieważ może to wpłynąć na jego odklejenie się od skóry.
Jak usunąć plastry?
Naskórek zaczyna się złuszczać już po około 5 dniach, oznacza to, że po takim czasie usunięcie taśm jest zdecydowanie łatwiejsze. Usuwanie plastrów można opisać w kilku krokach. Jest to przede wszystkim:
- naciągnięcie skóry poprzez przyłożenie dłoni przy jednym końcu taśmy,
- odciągnięcie końcówki taśmy od skóry,
- delikatne ciągnięcie za końcówkę plastra w kierunku przeciwnym do kierunku przyklejenia, pod kątem możliwie najbardziej zbliżonym do 180 stopni,
- po odklejeniu danego kawałka plastra dłoń należy przyłożyć bliżej do miejsca przyklejenia plastra i ponownie naciągnąć skórę, a cały proces powtórzyć, aż plaster zostanie usunięty.
Plastry powinno się usuwać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Zazwyczaj jest to w od środka do zewnątrz ciała. Z kolei w przypadku rąk i nóg - od góry do dołu.
Jeżeli po upływie 5 dni taśma nadal mocno przylega do skóry, a jej usuwanie jest bardzo bolesne, to można ją poluzować poprzez moczenie.
Można do tego wykorzystać olejek dla niemowląt lub też każdy inny olejek czy oliwkę. Proces moczenia powinien trwać ok. 15-20 minut. Następnie należy spróbować usunąć plaster
Warto wiedzieć: taśmy kinezjologiczne nie powinny być zrywana gwałtownie, za pomocą jednego pociągnięcia. Ponieważ może to być przyczyną podrażnień, a nawet bolesnych uszkodzeń skóry.
Taping a ciąża
Kinesiotaping jest jedną z metod fizjoterapii, która dla kobiet w ciąży jest wręcz polecana.
Kobiety spodziewające się dziecka, szczególnie w zaawansowanej ciąży zmagają się z wieloma dolegliwościami, takimi jak bóle kręgosłupa czy obrzęki nóg.
Taśma kinezjologiczna zastosowana w tym przypadku pozwala na uśmierzenie dolegliwości bólowych, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na rozwijające się dziecko.
Warto wiedzieć: taśmy kinezjologiczne oddziałują na skórę brzucha i przeciwdziałają jej zbytniemu rozciąganiu, dzięki czemu możliwe jest przeciwdziałanie powstawaniu rozstępów.
Kinesiotaping - cena
Kosz zabiegu uzależniony jest od miejsca, w których taśma kinezjologiczna ma zostać założona, a także od tego czy chcemy zakupić jedynie same plastry czy też udać się na wizytę do doświadczonego specjalisty.
Cena samy plastrów waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za taśmę o kilkumetrowej długości. Z kolei wizyta u specjalisty i naklejenie tejpów to zabieg kosztujący od 20 do nawet 150zł.
Oczywiście cena będzie wyższa w przypadku, gdy taśma kinezjologiczna nakładana jest dużą powierzchnię skóry, a mniejsza w przypadku zabiegu, takiego jak np. taping kolana.